
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.5 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 1.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 570 mV |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Accuracy | 1.4 % |
| Max Output Current | 1 A |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Quiescent Current | 50 µA |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Min Current Limit | 1.1 A |
| Nominal Output Voltage | 2.5 V |
| Max Output Voltage | 2.5 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 29 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 1 mV |
| Line Regulation | 1 V |
Stock: 11
Distributors
pcbx
Unit Price$0.70762
Ext.Price$0.70762
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.70762 | $0.70762 |
| 10 | $0.56525 | $5.65250 |
| 25 | $0.52074 | $13.01850 |
| 50 | $0.47974 | $23.98700 |
| 100 | $0.44197 | $44.19700 |
| 300 | $0.40717 | $122.15100 |
| 500 | $0.37510 | $187.55000 |
| 1000 | $0.35366 | $353.66000 |
